Shea vaj
A shea vaj egy közepesen kemény, sárgásfehér színű növényi zsiradék, amely egy Közép-Afrikában élő fa terméséből készül. A karité fa (Vitellaria paradoxa) 20 éves korában hozza első, nagy, szilvára emlékeztető, csonthéjas terméseit és akár 200 éven keresztül is terem. Ligetes-fás szavannákon elterjedt növény, ahol hatalmas példányai élnek. A karité fa egész évben terem, de általában évente csak egy-két alkalommal szüretelik.
A növény gyümölcse a shea dió, akár 60-70%-os zsírtartalommal rendelkezik. Az érett gyümölcsök belsejét összetörik, vagy apróra darálják és vízzel keverve tűz felett óvatosan melegítik. A dió-őrleményből kiolvadó zsiradék a víz felszínén összegyűlik. Az eredmény egy közepes keménységű, törtfehér színű, édeskés, kissé füstös illatú növényi zsiradék, a shea vaj. E tradícionális elkészítés rendkívüli előnye, hogy a shea vaj igen magas A, E és F vitamin tartalmát képes megőrizni, továbbá nem tartalmazza a kémiai kivonáshoz alkalmazott vegyszerek maradékait. Az elkészült shea vaj színe, illata és pontos összetétele attól is függ, hogy a shea diót melyik évszakban és tájon szüretelték.
A shea vajat Afrikában igen nagy mennyiségben állítják elő. Ott a bőrápoláson kívül a táplálkozásban is használják, sőt - éghető lévén - még világítanak is vele. A szennyeződésektől mentes, finomítatlan shea vajat hordókba töltik és szállítják a világ különböző pontjaira.
A shea vaj egyik legnagyobb értéke, hogy sokáig változatlan minőségű marad, nehezen avasodik. Megfelelő körülmények között tartva egy évig biztosan megőrzi minőségét, de egy év után is csak vitamintartalma kezd lassan csökkenni.
Tudományos nevén:
- Butyrospermum parkii,
- Vitellaria paradoxa,
- Butyspermium paradoxa.
Hétköznapi nevén shea, vitellaria vagy karité a Sapotaceae családba tartozó fa.
Általános neve sí yiri ("shea tree") Bamanában Mali nyelven. Ez az angol szó eredete, és helyesen kiejtve valójában sí. A fát gharit-nek hívják Szenegálban wolof nyelven, amiből a francia karité megnevezés származik.
A fát a Butyrospermum nemzetségbe sorolták, ez „vajas magot” jelent. A parkii név Mungo Park előtti tisztelgés, aki sokat tanulmányozta a fát , mialatt felfedezte Szenegált.
A binominális nomenklatúra szerint pedig neve Vitellaria paradoxa, ami a legelterjedtebb hivatalos megnevezés.
Afrikában honos és helyileg Maliban, Kamerunban, Kongóban, Cote d’Ivoreban, Ghánában, Guineában, Togoban, Nigériában, Szenegálban, Szudánban, Burkina Fasoban, Ugandában fordul elő. A shea gyümölcs vékony, fanyar, tápláló húsa egy relatív nagy, olajban gazdag magot ölel körül, amelyből a shea vajat vonják ki. A shea fát szentként tartják nyilván, és nagy hagyománya van Afrikában.
Termesztésnél extenzív körülményekre kell gondolnunk, a shea fa Nyugat- Afrika száraz szavannáin nyugat felől Szenegáltól, északra Szudánig terjed, az Etióp-fennsík hegyeinek lábáig. 19 államban fordul elő az afrikai kontinensen, amik név szerint: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Közép-Afrikai Köztársaság, Csád, Etiópia, Ghána, Guinea Bissau, Cote d’Ivore, Mali, Niger, Nigéria, Szenegál, Sierra Leone, Szudán, Togo, Uganda, Kongói Demokratikus Köztársaság, Guinea.
Ami nekünk fontos: a sheadió
A fa 10-15 éves kora után kezd csak teremni, de még matuzsálemként, 200 éves korában is hozza csonthéjas termését, melynek tulajdonképpen magját nevezik diónak.
Termési csúcsát 20-30 éves korában éri el. A gyümölcsök nagyobb szilva méretűek és 4-6 hónapig érnek. Egy átlagtermés 15-20 kg. A friss gyümölcs optimális esetben meghaladhatja a 45 kg-ot is. Egy kg friss gyümölcsből hozzávetőleg 400 gramm szárított termés nyerhető.
A shea termésének minden részét felhasználják, a gyümölcshús ehető, a levelek, a gyökér és a kéreg gyógyítási célra használatos. Fája és a dió héja fűtőanyagként használatos, a dióból vaj készül, amivel kereskedhetnek is.
A leszüretelt gyümölcsök 60-70%-os zsírtartalommal rendelkeznek, amely kinyerés után egy közepes keménységű, törtfehér színű, édeskés illatú növényi zsiradék, melyet vajnak hívnak.
Érdekesség: Afrikában a vajat nem csak főzésre és bőrápolásra használják, hanem még házaikat is vízhatlanítják, világítanak vele.
A shea vaj a növényi zsírok közé sorolható, melyek jellemzője hogy a magvakban a zsírtermészetű vegyületek (lipoidok) különböző anyagok keverékei. A melegövi növények termései (kakaófa, kókuszpálma) általában magas olvadáspontú zsírokat tartalmaznak (nagyobb mennyisében vannak bennük a telített savak, így a stearinsav és palmitinsav észterei). A tulajdonképpeni zsírokon kívül nagy jelentőségük van az egyéb zsírszerű, ún. lipoid anyagoknak, amelyek legfontosabb képviselője a lecithin. Ez utóbbi fontos szerepet tölt be a növényi sejtek határhártyáinak felépítésében.
Több mint fair trade: afrikai falusi termék
A shea vaj-készítésnek elsősorban a nők számára van óriási jelentősége, mert azon ritka foglalatosságok közé tartozik, mely az ő kiváltságuk, így önálló jövedelmet szerezhetnek vele maguknak, ami tudjuk milyen érték a fekete kontinensen. A szűz kéz által készült shea vaj különösen megbecsült.
A tradícionális shea vaj készítés:
A shea vajat hagyományosan asszonyi közösségekben készítik.
A sheadiót összegyűjtik és meghámozzák.
Megszárítják
Kézzel összetörik vagy ledarálják.
Az őrleményt vízzel felengedik és a pasztát tűzön felmelegítik.
Miután a zsír feljött a tetejére, lefölözik, kihűtik.
A késztermék: a kozmetikában használt tradícionális shea vaj, mely a fehér különböző árnyalatait öltheti, a sárgástól, a zöldesig.
A tradícionális módszerrel készített vajak mellett készülnek hidegen préselt karitévajak is, melyeket előkészítés után préselnek,
majd hordóba töltenek.
shea vaj összetétele:
A shea vaj különlegessége elszappanosíthatatlan összetevőiben rejlik: 75% triterpén, emellett zsírsavak, triterpénalkoholok, vitamin E, A, béta karotin és allantoin. Az allantoin különösen fontos a sejtregenerációhoz, segít megállítani a gyulladásos folyamatokat és begyógyítani a sérüléseket. A shea vaj allantoin tartalma azért kiemelkedő, mert 8-11% között van, szemben más olajak pl. az olívaolaj 1,2 %-os tartalmával.
Telített és telítetlen zsírsavai a következő arányban fordulnak elő benne:
- Telített zsírsavak 51,5 %
- Egyszeresen telítetlen zsírsavak 42,7 %
- Többszörösen telítetlen zsírsavak 5,8 %
A zsírsavak aránya a növény termőhelyétől, terméshozamától, valamint a shea vaj elkészítésének módjától függően változhat, de mindig a sztearinsav és az olajsav domináns.
Megnevezés IUPAC név CAS-szám Kémiai képlet Arány
Sztearinsav n-oktadekánsav 57-11-4 C18H36O2 46,6 %
Olajsav (9Z)-Oktadec-9-énsav 112-80-1 C18H34O2 42,4 %
Linolsav 9,12-oktadekadién-sav 60-33-3 C18H32O2 5,7 %
Palmitinsav n-hexadekánsav 57-10-3 C16H32O2 3,1 %
Arachidonsav eikozánsav 506-30-9 C20H40O2 2,0 %
Linolénsav 9,12,15-oktadekatrién-sav 463-40-1 C18H30O2 0,1 %
Palmitolénsav cisz-9-hexadekán-sav 373-49-9 C16H32O2 0,1 %
shea vaj és a hagyományok:
Az afrikai Burkina Faso-ban a gyermekek bőrének shea vajas masszírozása hosszú időre visszanyúló hagyomány, mely tradíció anyáról leányra száll: a baba bőre táplált és sima lesz. A mágikus vaj a baba születésétől fogva nélkülözhetetlen.
Az afrikai nők mint komplett szépségkúrát használják: az arc, test és haj ápolására. A mamák használhatják a terhesség ideje alatt és után a csíkok halványítására. Gazdag és krémes állaga könnyen masszírozható, mindennap használható készítmény.
Minőség:
Egy hozzáértő rögtön meg tudja állapítani a shea vaj minőségét annak tapintásáról, állagáról, színéről.
A karité fa egész évben terem, de általában évente két-három alkalommal szüretelik. Az elkészült shea vaj színe, illata és pontos összetétele attól is függ, hogy a shea diót melyik évszakban és tájon szüretelték.
A finomítatlan shea vajra 2005. augusztus 30 óta egységes szabvány van érvényben, amit a Nyugat-Afrikai Gazdasági és Monetáris Unió tett hivatalossá 2006. január 1-től. (UEMOA – West African Economic and Monetary Union).
A szabványok a következők:
UEMOA szabványok finomítatlan shea vajra
Parameter elsőosztályú másodosztályú harmadosztályú
Szabad zsírsav (%) - to 1 1.1 - 3 3.1 - 8
Peroxid mértéke (mEq) - to 10 11 - 15 15.1 - 50
Nedvességtartalom (%) - to 0.05 0.06 - 0.2 0.3 - 2
Oldhatatlan impuriteis (%) - to 0.09 0.1 - 0.2 0.3 - 2
A shea vaj egyik legnagyobb értéke, hogy sokáig változatlan minőségű marad, nehezen avasodik, továbbá nem tartalmazza a kémiai kivonáshoz alkalmazott vegyszerek maradékait. Megfelelő körülmények között tartva egy évig biztosan megőrzi minőségét, igen magas A, E és F vitamin tartalmát, de egy év után is csak ez a vitamintartalom kezd lassan csökkenni.
shea vaj a sokoldalú:
A shea vaj számunkra legfontosabb alkalmazási területe a bőrápolás. Összetételéből adódóan a finomítatlan, kezeletlen shea vaj önmagában is bőrápoló hatású, a bőrbe felszívódva hosszantartó hidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét.
A shea vaj "titka", hogy összetétele sokban hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételére, vitamintartalma pedig szinte tökéletes bőrápolóvá teszi.
Fontosabb alkalmazási lehetőségek:
- Száraz bőr: A shea vaj gyorsan felszívódik a bőrbe, hosszantartó hidratáló hatású.
- Ekcéma: Az ekcémás bőr tüneteit gyorsan csökkenti, természetes hidratáló hatása révén megakadályozza a betegség kiújulását.
- Pikkelysömör: Gyorsan és tartósan enyhíti a psoriasis tüneteit
- Allergia: Enyhíti az allergiás reakciókat, bőrproblémákat, nyugtató hatású.
- Napozás: A shea vaj természetes módon 5-6-os fényvédő faktorral rendelkezik.
- Gyulladás: Gyulladáscsökkentő hatása révén alkalmazható kiütésekre, csípésekre,
- Borotválkozás: Megnyugtatja és ápolja az irritált bőrt.
Bőrkeményedés: Bőrpuhító hatású, elősegíti a kirepedezett bőr gyógyulását.
- Terhesség: Használatával elkerülhető a terhességi csíkok megjelenése.
- Égés: Kisebb égési sérülések esetén segíti a bőr regenerálódását.
Bőrkeményedés: Bőrpuhító hatású, elősegíti a kirepedezett bőr gyógyulását.
Mire használható?
A shea vaj legfontosabb alkalmazási területe a bőrápolás. Összetételéből adódóan a finomítatlan, kezeletlen shea vaj önmagában is bőrápoló hatású. Gazdag zsírsav-tartalma mellett sok A, E és F vitamint tartalmaz.Napjainkban a kereskedelemben kapható, mesterséges összetevőket tartalmazó készítmények szinte mindegyike tartalmaz valamilyen kőolajszármazékot (pl: paraffinolaj) amely elfedi a bőr pórusait, amely ezáltal nem képes lélegezni.
Ezzel szemben a sheavaj felszívódik a bőrbe és hosszantartó hidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét. A shea vaj "titka", hogy összetétele sokban hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételére, vitamintartalma pedig szinte tökéletes bőrápolóvá teszi.
Ezzel szemben a sheavaj felszívódik a bőrbe és hosszantartó hidratáló hatást fejt ki, serkenti a bőr öngyógyító képességét. A shea vaj "titka", hogy összetétele sokban hasonlít az emberi bőrt védő természetes emulzió összetételére, vitamintartalma pedig szinte tökéletes bőrápolóvá teszi.
Fontosabb alkalmazási lehetőségek:
| |
Száraz bőr
|
A shea vaj viszonylag lassan szívódik fel a bőrbe, hosszantartó hidratáló hatású.
|
Ekcéma
|
Az ekcémás bőr tüneteit gyorsan csökkenti, természetes hidratáló hatása révén megakadályozza a betegség kiújulását.
|
Pikkelysömör
|
Gyorsan és tartósan enyhíti a psoriasis tüneteit
|
Allergia
|
Enyhíti az allergiás reakciókat, bőrproblémákat, nyugtató hatású.
|
Napozás
|
A shea vaj természetes módon 5-6-os fényvédő faktorral rendelkezik.
|
Gyulladás
|
Gyulladáscsökkentő hatása révén alkalmazható kiütésekre, csípésekre,
|
Borotválkozás
|
Megnyugtatja és ápolja az irritált bőrt.
|
Bőrkeményedés
|
Bőrpuhító hatású, elősegíti a kirepedezett bőr gyógyulását.
|
Terhesség
|
Használatával elkerülhető a terhességi csíkok megjelenése.
|
Égés
|
Kisebb égési sérülések esetén segíti a bőr regenerálódását.
|
A kókuszolaj
Törzséből ház épül, levele tetőket fed, a termés háncsából ágymatrac készül. A gyümölcs leve frissítő, egészséges ital, húsa a cukrászat mással nem pótolható kelléke, olaja táplál és szépít. Talán így lehetne legjobban hangsúlyozni a kókuszpálma (Cocos nucifera) jelentőségét.
A trópusi területeken szinte mindenhol megtalálható pálmaféle kevés törődést igényel, jól tűri az időjárás változásait, valódi túlélő. Termése, a kókuszdió sokáig csíraképes marad, így akár több ezer kilométert is sodródhat a tengeren, mire megfelelő körülmények közé kerülve új növény fejlődik belőle.
A növény virágaiból csaknem másfél év alatt lesz érett termés, amely többek között a kókuszolaj nyersanyaga. A kókuszolaj lehet hidegen sajtolt, szűz, vagy finomított. Az általunk is forgalmazott szűz kókuszolajat hidegen sajtolják a termés friss húsából. A hidegsajtolás előnye, hogy az olaj értékes összetevői nem károsodnak és nem keletkeznek káros transz-zsírsavak sem. Ugyanez nem mondható el a finomított kókuszolajról, amely amellett, hogy gyengébb minőségű alapanyagból készül - általában a kókusz szárított húsából (copra) olvasztják - a finomítás során elveszti minden előnyös tulajdonságát. Ezzel szemben a szűz kókuszolaj a növény minden értékét magában hordozza. A kókuszolaj az ínyenc konyhák kedvelt fűszere, de jótékony hatásai miatt a bőrápolásban is jelentős szerepe van.
Az általunk forgalmazott kókuszolaj egy szamoai szigetről származik, ahol egy nők által vezetett helyi gazdaságban állítják elő. A kókuszolaj előállítása tradicionális módon, kézi sajtolással történik. A kókuszdió feltörése és a kész kókuszolaj hordókban csomagolása között alig egy óra telik el. A rendkívül gyors és gondos előkészítés eredménye egy egyedülállóan értékes bőrápoló.
A trópusi területeken szinte mindenhol megtalálható pálmaféle kevés törődést igényel, jól tűri az időjárás változásait, valódi túlélő. Termése, a kókuszdió sokáig csíraképes marad, így akár több ezer kilométert is sodródhat a tengeren, mire megfelelő körülmények közé kerülve új növény fejlődik belőle.
A növény virágaiból csaknem másfél év alatt lesz érett termés, amely többek között a kókuszolaj nyersanyaga. A kókuszolaj lehet hidegen sajtolt, szűz, vagy finomított. Az általunk is forgalmazott szűz kókuszolajat hidegen sajtolják a termés friss húsából. A hidegsajtolás előnye, hogy az olaj értékes összetevői nem károsodnak és nem keletkeznek káros transz-zsírsavak sem. Ugyanez nem mondható el a finomított kókuszolajról, amely amellett, hogy gyengébb minőségű alapanyagból készül - általában a kókusz szárított húsából (copra) olvasztják - a finomítás során elveszti minden előnyös tulajdonságát. Ezzel szemben a szűz kókuszolaj a növény minden értékét magában hordozza. A kókuszolaj az ínyenc konyhák kedvelt fűszere, de jótékony hatásai miatt a bőrápolásban is jelentős szerepe van.
Az általunk forgalmazott kókuszolaj egy szamoai szigetről származik, ahol egy nők által vezetett helyi gazdaságban állítják elő. A kókuszolaj előállítása tradicionális módon, kézi sajtolással történik. A kókuszdió feltörése és a kész kókuszolaj hordókban csomagolása között alig egy óra telik el. A rendkívül gyors és gondos előkészítés eredménye egy egyedülállóan értékes bőrápoló.
A kókuszolaj használata
A kókuszolaj ideális testápoló, hiszen hatékonyan és tartósan hidratálja a bőrt, megvédi a külső környezeti hatásoktól. Szobahőmérsékleten a kókuszolaj szilárd, de olvadáspontja alacsony, mindössze 24ºC, így a kézmelegben egy pillanat alatt elolvad. A szilárd kókuszolaj fehér, olvadt állapotban azonban teljesen átlátszó. A szűz olaj egyik ismertetőjegye, hogy kellemes kókuszillata van.
Más növényi zsírokhoz, olajokhoz képest gyorsan felszívódik a bőrbe. Táplálja, erősíti, egészségessé és csillogóvá varázsolja a hajat. Beállítja a fejbőr optimális működését, megszűnteti a korpaképződést.
Más növényi zsírokhoz, olajokhoz képest gyorsan felszívódik a bőrbe. Táplálja, erősíti, egészségessé és csillogóvá varázsolja a hajat. Beállítja a fejbőr optimális működését, megszűnteti a korpaképződést.
Fontosabb alkalmazási lehetőségek:
| |
Testápolás
|
A szűz kókuszolaj gyorsan felszívódik, hidratálja a bőrt és jelentősen lassítja kiszáradását. A telített zsírsavakban és antioxidánsokban gazdag olaj hamar a bőr részévé válik.
|
Ajakápolás
|
A hideg, a szél, vagy az UV-sugárzás az ajkak érzékeny bőrét könnyen kiszáríthatja. A kókuszolaj kellemes illatú, hatékony ajakápoló.
|
Hajápolás
|
A napsugárzás, vagy a szoba száraz levegője kiszárítja a hajat, amitől töredezett, fénytelen lesz. A kókuszolaj e problémákon is segít - használja hajpakolásként.
|
Bőrkeményedés
|
Tartós hidratáló hatása révén puhítja a bőrkeményedéseket, megakadályozza a bőr kirepedezését.
|
Pattanások
|
A kókuszolaj antibakteriális hatású, így amellett, hogy optimális működésre serkenti a bőrt, megakadályozza kisebb sérülések, vágások, pattanások elfertőződését.
|
Fürdés
|
Fürdőolajként használva ápolja a bőrt - tetőtől talpig.
|
UV-védelem
|
A kókuszolaj megvédi a bőrt az UV-sugárzás nap, mint nap jelentkező káros hatásaitól. Napozáshoz - bizonyos feltételeket figyelembe véve - kiválóan használható
|
Borotválkozás
|
Megnyugtatja és ápolja az irritált bőrt.
|
OLÍVAOLAJ
Homérosz
az olívaolajat "folyékony aranynak" nevezte. Az ókori Görögországban az
atléták rituálisan dörzsölték be vele testüket. Földközi-tenger
népeinek több volt, mint puszta élelmiszer: az olívaolajat vallási
rítusoknál, gyógyszerek alapanyagént, lámpába olajként, szappan
készítésére és a bőr ápolására is használták.
Kozmetikai hatása:
Az olívaolaj a haj és a bőr gyógyítására egyaránt kiváló. Gyógyít,
megnyugtat, jól kenődik és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal
rendelkezik. Az olívaolaj természetes antioxidánsai az A-, D-,
E-vitamin és a béta-karotin. Jó kozmetikai szer, gyakorlatilag az összes
bőrtípushoz, ám különösen az a száraz bőrhöz és a száraz töredező
hajhoz.
Amit tartalmaz: A-vitamin, E, K, lecitin, flavonoidok, klorofill, ásványi anyagok
Alkalmazása szappanokban: kiváló bázisolaj akár 100%-ban
Már a 7sz-ban is készítettek Spanyolország
Castilla régiójában szappant a bőséggel rendelkezésre álló olívaolajból.
Manapság castille szappannak azt a szappant hívják ami kizárólag
olívaolaj felhasználásával készül.
Rugalmas bőr olívaolajból készült szappannal
Van egy igazán különleges tulajdonsága az
olívaolajból készült szappanoknak, méghozzá az, hogy egy olyan réteget
képez a bőrünkön ami környzetéből vonzza magához s így bőrünkhöz is a
nedvességet. Ennek a tulajdonságának köszönhetően tartja rugalmasan
bőrünket és védi a kiszáradástól. Minden bőrtípusra jótékony hatással
van, csecsemők bőrére is ajánlott!
Finoman táplálja és tisztítja a bőrt
Jellemzően apró buborékokat képez, könnyen
habosodik, és gyorsan lemosódik, továbbá hipoallergén, antibakteriális
és regeneráló hatása van.
Abból kiindulva, hogy bőrünkön keresztül szintén vérünkbe jut minden ami felszívódik, fontos, hogy csak olyannal kezeljük bőrünket aminek alapanyagait meg is ennénk. A tisztán extraszűz olívaolajból készült szappanok nyugodt szívvel sorolhatóak a legtisztább szappanok közé. Szappanjaink kizárólag szicíliai származású Le Valli extra szűz olívaolajból készülnek. Az extra-szűz olívaolajból készült szappan helyettesítheti a tusfürdőt, borotvakrémet.
Abból kiindulva, hogy bőrünkön keresztül szintén vérünkbe jut minden ami felszívódik, fontos, hogy csak olyannal kezeljük bőrünket aminek alapanyagait meg is ennénk. A tisztán extraszűz olívaolajból készült szappanok nyugodt szívvel sorolhatóak a legtisztább szappanok közé. Szappanjaink kizárólag szicíliai származású Le Valli extra szűz olívaolajból készülnek. Az extra-szűz olívaolajból készült szappan helyettesítheti a tusfürdőt, borotvakrémet.
Védjük bőrünket antioxidánsokkal
Az extra-szűz olívaolaj nagy mennyiségű
antioxidánssal rendelkezik. Mivel az extra-szűz olívaolaj az olajbogyó
első préseléséből keletkezik, hőhatás alkalmazása nélkül, a lehető
legtermészetesebb állapotában vannak jelen benne az antioxidánsok.
A bőrön alkalmazott antoxidánsok segítenek meggyógyítani sérült sejteket, és visszaállítják a bőr vitalitását.
A bőrön alkalmazott antoxidánsok segítenek meggyógyítani sérült sejteket, és visszaállítják a bőr vitalitását.
Gyulladáscsökkentő hatásai az extraszűz olívaolaj szappannak:
Az extraszűz olívaolaj tartalmaz egy természetes
vegyületet aminek oleocanthal a neve. Az oleocanthalnak
fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságai vannak. Az
extraszűz olívaolaj jótékony hatással van az ekcémás és psoriázisos
bőrre.
Antimikrobiális-e az extraszűz olívaolaj szappan?
Némely baktérium terjedését bizonyítottan
gátolja, illetve csökkenti, többek között a szalmonellát, kolerát,
staphylococcust, pseudomonas-t. Ennek következtében bőrünkön is
élvezhetjük ezen előnyeit!
Szappan ami nem tömíti bőrünk pórusait:
Mivel az extra-szűz olívaolaj lassítja az
oxidációs folyamatokat, nem tömíti bőrünk pórusait. Bőrünknek van egy
bizonyos PH értéke amelyet az extra-szűz olívaolaj bizonyítottan meg tud
tartani az ideális értéken. Akiknek pattanásos a bőrük, használjanak
extra-szűz olívaolajból készült szappant, hogy csökkentsék illetve
megszüntessék a pattanások képződését!
Hogyan védjük környezetünket az extra-szűz olívaolajas szappanok vásárlásával:
A piacon kapható termékek többségében kártékony
vegyszerek és a vásárló számára ismeretlen eredetű anyagok találhatóak,
a vegyszermentes extra-szűz olívaolajból készült szappanok
környezetbarát módon vannak termelve, és a későbbiek során sem okoznak
semmilyen környezeti szennyezést.
Mire figyeljünk extra-szűz olívaolaj szappanunk használatánál:
Mindig használjunk szappantartó edényt szappanunk
tárolására használat után. Amennyiben hagyjuk szappanunkat vízben állni
az könnyen szétmállik, ezért használata közben igyekezzünk minél
szárazabb helyen tárolni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése